Hlavní vyšetření

     Kolie  je pro mě ztělesnění krásy a inteligence. Je to naprosto dokonalý pes pro rodinu a společník.. Však nesmíme zapomínat na to, že pokud má toto vše splňovat, musí být hlavně zdravá. To vše v dnešní době záleží na chovatelých, kteří se zaměří na chov a chtějí mít zdravá štěňata. Samozřejmě tomu předchází hromada drahých vyšetření a mít vidinu toho, co pro toto plemeno s čistým srdcem děláte. Je to běh na dlouhou trať - vybírat jedince do chovu a stále řešit či upřednostnit krásu, zdraví či povahu. Snaha všechny tyto pořednosti mít u jednoho psa je vždy výsledky dlouhého chovu a práce. Však v dnešní době , díky možnostem testování, které máme věřím, že vše půjde dopředu velmi rychle- jen to chce zodpovědné chovatelé.

 Pro mě jsou důležité tyto testy, které mám vyšetřeny u všech mých psů. Neříkám, že je vše dokonalé, ale vím s čím mám pracovat, co si mohu dovolit a kde si dát pozor. V dnešní době  jsme na začátku a výsledek +/-, je velmi, velmi dobrý.  V naší  republice je naprosto čistých psú, že  bych je spočítala na jedné  ruce a na tom nemůžeme postavit celý  chov. Jsou chovatelské  stanice po celém světě  co se zaměřili na zdraví a dovozem dravých jedinců posílíme i naše řady. Chce to však čas. 

za mě:

+/+   - super, nemuže to být lepší

+/-   - to je dobře, moc pěkný výsledek - jsme zdraví

-/-   -  jejda to se musí pohlídat a v další generaci musí být  +/- ( díky dobrému výběru druhého psa+/+)

     Jen nezapomínejme, že u některých testů  i výsledek-/- se málokdy   projeví a rozhodně  to není obrovský problém. Genetika je velmi složitá a i výsledky předešlých  generací  mají vliv. Hlavně  mějte na paměti, že tyto testy se dělají relativně  krátkou dobu a bude to pár generací trvat, než  se vše zlepší. I když  váš  pes bude mit některé výsledky -/- je to návod, co si máte trošku hlídat a i přesto bez problemu bude mít normalní život bez jakychkoliv problémů jakožto všechny generace kolií, které  tady byly a jsou. Před 10 lety se tyto testy nedělali a nemůžeme být z 0 na 100 mrknutim oka. Jsou to problémy všech plemen a dejme tomu čas. 

DKK, DLK, CEA PRA, DM, IPD, JRD, MDR1, CN-GCS

DKK - dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelních kloubů je ortopedické onemocnění, které znepříjemňuje život mnoha psům i jejich majitelům. Obvykle se jedná o oboustranné postižení. Rozvoj dysplazie nezávisí jen na genetické výbavě jedince, ale také v různé míře na dalších faktorech vnějšího prostředí. Onemocnění je dědičné až z 90%. Vždy hraje roli genetika. Zjednodušeně jde o pohyb kloubu v kloubní jamce a zda je dobře usazen.

DLK - dysplazie loketního kloubu

U dysplazie loketního kloubu také hraje velkou roli dědičnst , ale je velmi ovlivněna  vlivy, které způsobují majitelé. Je hůře rozpoznatelná, než dysplazie kyčelního kloubu. Zjednodušeně - je to defekt křupavky v rostoucí kosti.

- příliš velká nadvaha

- rychlý růst

- velké množství vápníku a vitamíu D

- přetížení  pohybem, nepřiměřené věku       štěněte. 

DM - degenerativní myelopatie

    Vždy hraje roli  genetikaU psů dochází k postupnému ochabování zadních končetim a špatné koordinace při chůzi. Však mějte také na paměti,že postižení psi co mají genetcké výsledky -/-. jsou sice postiženy, ale tato nemoc rozhodně nemusí vždy propuknou a i tito psi se dožívají vysokého věku. Pokud se však začne projevovat pes ochrne cca 4 roky po prvních příznacích.

IPD- zánětlivé onemocnění plic

 Je dědičné onemcnění  kolií dlouhosrstých

 Toto onemocnění se začíná projevovat již několik dnů po narození. Zvracení, špatné a hlasité dýchání, kašel, nažloutlý výtok z nosu a horečka. To je způsobeno tvorbou zánětu v průduškách a plicích. Onemocnění jako takové není smrtelné. Psi dobře reagují na léčbu antibiotiky, ale onemocnění má tendenci se vracet.  Častý výtok z nosu a dýchací obtíže však nepříjemně narušují život psa.

JRD - onemocnění ledvin

Toto onemocnění je genetické a vznika už v děloze při vývoji štěněte. Začne se projevovat u štěněte a s přibývajícím věkem se zhoršují . Štěně  často pije, má špatnou kvalitu srsti, je letargické, ztrácí na váze. Tato nemoc po celou dobu života psa snižuje jeho funkci ledvin.

MDR1 - 

Zjednodušeně - má hlavní roli pri podávání a určování léků

Má hlavní roli při rozkládání léku. Gen MDR1  kóduje P-glykoprotein,což je transporter léčiv, který má důležitou roli při rozkládání léků. P-glykoprotein také podporuje vylučování léků do žluče a moči. Postižení psi mívají často problémy s anestezií a musí se dávat pozor na výber léčiv.

CN-GCS

Cyklická neurotropie

Je recesivní onemocnění pluripotentních kmenových buněk, které postihuje jak krátkosrstou, tak dlouhosrstou kolii.  Psi ovlivnění cyklickou neutropenií se zdají viditelně světlejší než zdraví sourozenci.  Tato nemoc postihuje neutrofily, které jsou nedílnou součástí imunitního systému psa. Každých 10-12 dní zažívá pes dramatický pokles počtu neutrofilů, cirkulujících v jeho krevním řečišti, což způsobuje, že je velmi náchylný k infekcím. U jedinců se zdravotním postižením se často objeví průjem, horečka, bolest kloubů nebo jiné příznaky spojené s infekcemi očí, dýchacích cest nebo kožními infekcemi. Mohou se také dojít ke krvácejícím příhodám. Bohužel většina postižených psů umírá ve štěněcím věku, a i při nejlepší péči se pes dožívá maximálního věku 2-3 roky.

 CEA - anomálie očí u kolií 

Vyšetření očí se dělá klinicky a geneticky

Klinické vyšetření

- se dělá u štěňat ve věku 5,5 týdny do 8,5 týdne. Jde o vyšetření očními specialisty a v tomto věku je průkazné. Jde o vady které dokáží najít a posoudit v oku (na sítnici, rohovce, atd.). 

Genetické vyšetření

Je vysetření z krve, nebo slin v laboratoři. Od narození ho má každé štěně dané a neměnné. S jakým genetickým vybavením se narodí to bude mít po celý život.

Štěňátka viz NOVINKY

  • štěňátka viz. NOVINKY

    9.3.2024

    Novinky jsou v NOVINKÁCH


Náš chov


Fotogalerie


Nejnovější fotka

fotogalerie

Toplist

Hledat